Soczewki kontaktowe - jak wybrać? Poznaj typy i rodzaje szkieł kontaktowych. SOCZEWKI365.PL SP. Z O.O.

Soczewki kontaktowe - jak wybrać? Poznaj typy i rodzaje szkieł kontaktowych.

Decydując się na rozpoczęcie stosowania szkieł kontaktowych powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi informacjami na ich temat, aby dokonać najkorzystniejszego dla nas wyboru. Musimy zastanowić się, w jakim celu oraz jak długo zamierzamy je użytkować.  Powodem zakupu soczewek może być decyzja o całkowitym zaprzestaniu noszenia okularów, w celu uzyskania dyskretnej  i niewidocznej  korekcji wady wzroku, bądź chęć okazjonalnego założenia szkieł.  

Rodzaje i typy szkieł kontaktowych:

Soczewki kontaktowe dzielą się na wiele typów, aby potencjalny użytkownik mógł dopasować je idealnie do swojego układu optycznego oka oraz trybu życia. Innych szkieł potrzebują osoby pracujące przed komputerem, a innych osoby uprawiające sport. Najczęściej stosowany podział soczewek odnosi się do rodzaju wady wzroku, jaką mają one korygować.  Wybierając odpowiednie szkła kontaktowe powinniśmy prać pod uwagę przede wszystkim właśnie to kryterium. Do poprawiania pola i ostrości widzenia służą soczewki:

 • sferyczne – przeznaczone dla osób ze sferycznymi wadami wzroku, są najpopularniejszym rodzajem szkieł i występuje na nie największe zapotrzebowanie, korygują krótkowzroczność i dalekowzroczność,
 • toryczne – określane również mianem cylindrycznych, cechują się szczególną budową, która pozwala na skuteczną korekcję astygmatyzmu, doskonale korygują  również krótkowzroczność i  dalekowzroczność,
 • multifokalne – inaczej progresywne, pozwalają na jednoczesną korektę widzenia z każdej odległości, dzięki nim nie trzeba nosić oddzielnych okularów do czytania, są idealne dla osób  cierpiących na prezbiopię, czyli starczowzroczność, potrzeba noszenia soczewek multifokalnych  pojawia się najczęściej po 40. roku życia, gdy oczy tracą naturalną zdolność do akomodacji.

Innym podziałem, jaki można zastosować, jest tryb wymiany soczewek. Wskazuje on okres, w jakim można je nosić. Pod tym względem wyróżniamy:

 • soczewki jednodniowe -  gwarantują pełen komfort i najwyższą higienę użytkowania, rano zakłada się je na oczy i wieczorem wyrzuca, są jednorazowe i wymieniane codziennie na świeżą parę, zapewniają dobre widzenie oraz ograniczają do maksimum ryzyko zakażenia drobnoustrojami, przy ich użytkowaniu niepotrzebne są płyny do soczewek ani inne akcesoria,
 • soczewki dwutygodniowe - wymieniane co 14 dni, zapewniają wygodny system zmiany szkieł, higienę i komfort użytkowania dzięki nowoczesnym materiałom, z których są wykonane, stanowią dobre rozwiązanie dla osób o wrażliwych oczach, u których często występuje  nieprzyjemne uczucie suchości oczu,
 • soczewki miesięczne - wymieniane co 30 dni, są to jedne z częściej wybieranych rodzajów szkieł kontaktowych, duża liczba producentów i odmian tych soczewek gwarantuje szansę komfortowej poprawy wzroku dla każdego,
 • soczewki kwartalne - wymieniane co 90 dni, są miękkie, możemy nosić je w trybie dziennym nawet przez trzy miesiące,
 • soczewki roczne - wymieniane co 365 dni, są miękkie i jednocześnie na tyle trwałe, że z powodzeniem możemy nosić je codziennie przez 12 miesięcy.

Przy wyborze soczewek kontaktowych nie należy zapominać również o ich podziale ze względu na tryb noszenia:

 • soczewki dzienne –są przeznaczone do użytku w ciągu dnia oraz zdejmowane przed snem,
 • soczewki elastyczne –używamy ich w ciągu dnia, a okazyjnie możemy stosowania je w trakcie snu,
 • soczewki całodobowe –są przeznaczone do ciągłego noszenia w dzień i w nocy, bez zdejmowania, te wykonane z bardzo dobrej jakości materiału soczewki polecane są osobom pracującym w nocy lub przy komputerze.

Soczewki nie służą tylko korekcji wad wzroku. Za ich pomocą można również podkreślić naturalny kolor oczu, bądź całkiem go zmienić.  Najlepszym sposobem na szybką zmianę wizerunku są soczewki kolorowe , zwykle wymieniane jednodniowo.

Zakup soczewek kontaktowych powinna poprzedzać wizyta u okulisty lub optometrysty. Jeśli istnieją jakieś przeciwwskazania do noszenia szkieł, specjalista po przebadaniu nas na pewno nam o tym powie. Po uwzględnieniu jego opinii możemy zabrać się szukanie odpowiednich dla nas szkieł. Dobrą opcją są zakupy w sklepach internetowych, posiadających szeroki asortyment i liczne promocje, np. pod adresem www.soczewki365.pl gdzie oferowane są produkty w pełni bezpieczne, pochodzące od najbardziej znanych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione szkła będą zawsze bezpieczne i w pełni komfortowe dla oczu.

https://www.soczewki365.pl/

SOCZEWKI365.PL SP. Z O.O.
Polna 12
55-114 Strzeszów
dolnośląskie
Tel.: +48717345332
NIP: 9151805232
REGON: 368205599
WWW:
2018 © wszelkie prawa zastrzeżone